Santo Domingo
Hlavní město Dominikánské republiky Santo Domingo obývá asi 4 miliony lidí. Ačkoli je Santo Domingo staré několik staletí, k největšímu územnímu rozmachu došlo až v 60.letech 20.stol. V západní části města bydlí nejbohatší občané, zatímco východ města je čtvrtí chudších. Na řece Ozamě, která městem protéká, stojí 4 mosty. Ty spojují východní a západní část města. Duarte, Mella a Sanchez jsou jména tří mostů, které byly pojmenovány podle národem uctívaných hrdinů. Ten čtvrtý most nese jméno Juana Bosche, politika, který se zasloužil o nynější politický systém.
Koloniální město
Tato část města je velmi významná, o čemž svědčí fakt, že je zapsána v seznamu kulturních památek UNESCO. Má status prvního města v Novém světě, a také tu stála první americká katedrála, nemocnice, klášter i univerzita.
Pro turisty je Santo Domingo zajímavé a přitažlivé místo. Bohužel kvůli hurikánům, zemětřesením a dalším přírodním katastrofám tu najdeme pouze málo originálních budov ze středověku. Některé z nich zůstaly dodnes zříceninami, jiné prošly rekonstrukcemi.
Městské hradby
Milovníci opevnění a pevností si tu přijdou na své. Celou první polovinu 16.století se budovaly městské hradby, z nichž některé části stojí ještě dnes. Pevnost Ozama je největší v Santo Domingu a láká tak turisty na svou majestátnost. Torre de Homenaje je jméno věže, která nabízí skutečně uchvacující výhled na celé Santo Domingo i na moře. Odtud je dobře vidět, že město je chráněno dvěma opevněními. Prvním z nich je ze 16.století, mladší bylo vybudováno na příkaz Trujilla až ve 30.letech 20.století.
Panteón National
Pantéon National byl původně jezuitský kostel, v polovině 20.století ho Trujillo nechal přebudovat na pohřebiště slavných. Budova ve tvaru kříže se stala místem posledního odpočinku mnoha důležitých vlastenců, ale sám Trujillo byl odtud po své smrti odvezen a je pohřben v Paříži, protože lidé se domnívali, že není hoden zůstat v Panteónu. Lampa z bronzu, dar od španělského diktátora Franca, visí ze středu stropu.
Monasterio de San Francisco
Klášter sv. Františka je dnes značně poškozenou budovou, jejíž oprava je bohužel v nedohlednu. Stavěla se v průběhu celého 16.století, ale neodolala nájezdům piráta Francise Draka, který ji vyplenil. Během let ji vícekrát poškodily přírodní katastrofy, ale byla opravována. Od konce 19.století v klášteře nacházeli útočiště slabomyslní lidé, ale ve 30.letech 20.století musel být kvůli velkému poškození klášter uzavřen. Dnes jsou z něho spíše ruiny.
Gazcue
Nové město se stalo velmi lukrativním místem pro život. Je tu plno honosných vilek, upravovaných zahrad a malebných čistých uliček. Proto sem od počátku 20.století směřuje mnoho lidí a snaží se zde koupit pozemek pro svůj baráček.
Palacio Presidencial
Prezidentský palác tu stojí od poloviny minulého století a připomíná svého budovatele Trujilla. Vnější neoklasicistní architektura s kopulí působí fantasticky. Dodnes tu sídlí prezident Dominikánské republiky. Z pochopitelných důvodů palác není zpřístupněn veřejnosti.
Museo del Hombre Dominicano
Muzeum mapuje život obyvatel Dominikánské republiky až do předkolumbovského období. Pro turisty je to velmi zajímavé a jeho návštěvu určitě doporučujeme.
Jardín Botanico Nacional
Severně od hlavního města nalezneme Národní botanickou zahradu. Pěstují se tu nejen rostliny, které mají domovinu v republice, ale jsou tu představeny téměř všechny ekosystémy. Pokud se vám nechce příliš chodit, můžete nasednout na vláček a nechat se po zahradě vozit. Ještě k tomu v každém vláčku jezdí průvodce.
Doporučujeme: levné letenky