Historie Dominikánské republiky
Z předkolumbovského období se na ostrově příliš památek nedochovalo. Jisté je, že tu existovalo osídlení už v 6.tisíciletí př.n.l. Nejstaršími známými obyvateli byli Ciboneyové, kteří migrovali z dnešní Floridy. Dominantním kmenem se v 11.stol.př.n.l. stali Taínové, kteří si podmanili veškeré tehdejší obyvatelstvo.
Indie nebo Dominikánská republika?
V roce 1492 na ostrov doplul slavný italský mořeplavec ve španělských službách Kryštof Kolumbus. Jeho výprava měla za cíl najít západní cestu do Indie, neboť na východě byly značně ztížené podmínky pro obchod s Asií. Sám Kolumbus si dokonce myslel, že přistál v Indii. Na ostrově nechal pár mužů a vrátil se do Španělska, kde sklidil obrovské ovace za svůj počin. Poté se tam vrátil a založil osadu La Isabela. Ta byla ale brzy zničena nemocemi a útoky Taínů. Kryštofův bratr navrhl nové místo pro založení osídlení, a to v jižní části ostrova. Tak vzniklo roku 1496 město Santo Domingo.
Správu města převzal roku 1509 Diégo Colón, Kryštofův syn. Se vzrůstem španělské moci v nově osídlovaném světě se rapidně zhoršilo postavení domorodých obyvatel, kteří byli už v 16.stol. naprosto vyhlazeni.
Nájezdy pirátů
Brzy poté, co se začala šířit zpráva o velkém nerostném bohatství Nového světa, začala být Dominikánská republika ohrožována piráty. Nejznámější z nich, Francis Drake, dokonce vyraboval a vypálil Santo Domingo. O něco později ostrov nedokázal vzdorovat náporu Francouzů, kteří obsadili západní část ostrova. Novousedlíci z Francie využili na konci 18.století Velké francouzské revoluce k vydobytí samostatnosti a Francouze vyhnali.
Získání nezávilosti
Tak začalo Haiti útočit i na východní část ostrova a opanovali Santo Domingo. Haitská okupace skončila v roce 1844, kdy 27. února byla vyhlášena nezávislá Dominikánská republika. Hrdinové, kteří se o to zasloužili byli 3 a jejich jména by bylo dobré zapamatovat si, protože se s nimi budete při cestách po republice často setkávat-Juan Pablo Duarte, Francisco del Rosario Sánchez a Ramón Mella. V 60.letech byla Dominikánská republika znovu připojena ke Španělsku, ale pouze na několik let a poté znovu získala nezávislost.
Od počátku 20.století se o Dominikánskou republiku začaly zajímat Spojené státy a v roce 1905 ji přijaly pod svou správu. O 11 let později sem dokonce poslaly vojenské jednotky, které byly odtud odvolány až roku 1924.
Despotická vláda Rafaela Trujilla
V roce 1930 začala diktatura Rafaela Trujilla. Jeho vládní režim je považován za jeden z nebrutálnějších a nejstrašnějších v Novém světě. Jako plus pro Trujilla můžeme brát snížení státního dluhu, vymanění z vlivu USA a zlepšení infrastruktury. Ovšem to nezastírá zrůdnosti, na kterých se podílel. Preferoval myšlenku nadřazenosti bílé rasy, a tak dopouštěl ohavné týrání Haiťanů a jejich deportaci ze země. Díky pomoci CIA se nad Trujillem zlomila hůl a když jel za svou milenkou, byl zavražděn roku 1961.
Zásahy USA
O rok později vyhrál volby Juan Bosch jako představitel levice. Do jeho panování ovšem opět zasáhly Spojené státy, které ho vojenským pučem sesadily. Údajně tu hrozilo šíření komunismu z Kuby, kde se roku 1959 ujal vlády Fidel Castro. Tak se v roce 1966 dostal do funkce prezidenta Joaquín Balaguer a vydržel tu přesně 30 let. V roce 2000 ho vystřídal Hipólito Mejía.
Doporučujeme: levné letenky